بیماری هایی که در استخر شما را تهدید میکند


اگر جز افرادی هستید که از استخرهای عمومی یا استخرهای مشترک داخل ساختمان استفاده می کنید، برای اینکه اطلاعات اولیه ای برای استفاده درست از استخر داشته باشید مطلب زیر را مطالعه کنید.
استخرها محیط هایی می باشند که آب هایی با سیکل بسته در آنها وجود دارد و معمولاً مدت های طولانی آب آنها به طور کامل تعویض نمی شوند. همچنین افرادی که وارد استخر ها می شوند همراه خود آلودگی و بیماریهایی را به آب منتقل می کنند، این آلودگی ها اگر کنترل نشود باعث رشد میکروب وبیماریهایی در آن محیط می شوند.
استخر ها با توجه به حجم آبی که دارند، همچنین متوسط تعداد افرادی که وارد استخر می شوند نیازبه سیستم های تصویه و گندزدایی دارند و علاوه بر آن نیاز به اضافه کردن موادی مانند کلر جهت ضد عفونی آب دارند.

بیماری های زیر را در استخر جدی بگیرید:

1-جوش زدن صورت یا بدن بعد از شنا
میکروبی در استخرها وجود دارد به نام (سودوموناس) که مشکلات پوستی را برای افراد ایجاد می کند، این میکروب حتی با وجود مواد ضد عفونی کننده می تواند خصوصاً در آب گرم رشد کند.
این میکروب معمولاً بعد ازشنا کردن باعث ایجاد جوش های پوستی، خارش و ترشحات چرکی در کانال و مجرای گوش می گردد.

2-میکروب هایی که سلولیت ایجاد می کند
این میکروب ها از خانواده ی (استاف ها) هستند که از طریق استفاده لوازم مشترک مثل حوله، دمپایی و... منتقل می شوند که باعث عفونت های پوستی می گردند، یا حتی با راه رفتن بدون دمپایی در اطراف استخر منتقل می شوند.

3-انگل ها
آب‌های آلوده استخر یا دریا می‌تواند باعث انتقال بیماری های گوارشی گردد که معمولاً از طریق خوردن آب این انگلها منتقل می‌گردند.
از جمله این انگل ها که (کریپتوکوک) یکی از این نوع انگل هاست که باعث اسهال طولانی می گردد. یک نوع انگل دیگر وجود دارد به نام (ژیاردیا) که بیشتر در کودکان شایع  است.
همچنین کسانی که شیمی درمانی می شوند یا بیماری HIV دارند به دلیل ضعف سیستم ایمنی در برابر انگل ها بسیار حساس تر می باشند.

4- قارچ ها
قارچ ها معمولاً از طریق راه رفتن بدون دمپایی در کنار ساحل دریا یا استخرهای آلوده منتقل می گردند، حتی اگر دمپایی ها نیز آلوده باشند می تواند باعث انتقال بیماری گردند.به موارد زیر را در استخرها حتماً توجه کنید:

1-سرتان را حد الامکان زیر آب نبرید
بیماریهای اسهالی و گوارشی معمولا از طریق خوردن آب منتقل می‌گردند.

2- استخرهای آبگرم آلوده تر هستند
تاثیر مواد ضدعفونی کننده مانند کلر در آب های گرم کاهش می‌یابد بنابراین شرایط برای رشد میکروب ها بهتر می گردد.

3- استفاده از زیر انداز
برای دراز کشیدن کنار استخرهاحتماً از زیرانداز استفاده کنید چون احتمال انتقال بیماری ها کاهش می دهد.

استخرها باید شرایط زیر را داشته باشند:

1- سیستم تهویه مناسب
اگر استخر سر پوشیده می باشد باید حتماً سیستم تهویه مناسب را داشته باشد.
اگر سرباز می باشد بهتر است در معرض اشعه آفتاب قرار گیرد.

2-استفاده از مواد ضدعفونی کننده
استفاده بیش از حد مواد ضدعفونی کننده باعث ایجاد مشکلات و حساسیت پوستی می گردد و استفاده کمتر از حد نیاز باعث افزایش آلودگی می گردد.

3- دیواره ها و کف استخر به صورت مرتبط تمیز گردد
کف استخرهاباید به صورت مرتب توسط جاروهای مخصوص این کار تمیز گردد و نیز دیوارهها باید به صورت مرتب توسط جاروهای مخصوص این کار از هرگونه خزه پاکسازی شود، چون آلودگی دیواره‌ها و کف محلی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌شود.

توضیح خیلی جزئی در مورد تجهیزات تصفیه خانه استخر

1- پمپ های تصفیه و گرمایش
در تصفیه خانه های استخر بر اساس ابعاد استخر تعدادی پمپ نصب می‌گردد که آب را بین استخر و  فیلترها جریان می‌دهد و با جریان اب  آلودگی جذب  فیلتر می گردد.

2-فیلترهای شنی  یا دیاتومه:
این فیلتر ها بر اساس تشخیص طراح و مالک انتخاب می‌گردند و کار اصلی آن ها جذب آلودگی مثل گل و ذرات ریز است.

3- مبدل های گرمایش:
کار اصلی آنها  انتقال گرمای موتور خانه به آب استخر است و تنظیم دمای آب استخر بدون اینکه آلودگی وارد آب گردد.

4-منابع آب:
معمولاً منابعی در تصفیه‌خانه جهت تنظیم سطح آب و جبران آب تبخیر شده استخر قرار می گیرد. 

5-پمپ های جت:
پمپ هایی با فشار بالا در تصفیه خانه قرار دارد که کار اصلی آن ها ایجاد آب با فشار بالا و عبور از نازل‌ها برای ماساژ در جکوزی استفاده می گردد.

6-دستگاه یووی:
دستگاه UV  به این صورت کار می کند که از طریق نور ماوراء بنفش قابلیت ضد عفونی کردن آب استخر را دارد.

7-کلر زن ها:
کلر زن ها به دو صورت اتوماتیک و غیر اتوماتیک می باشند که قابلیت کلر زنی و ضدعفونی کردن آب را دارند .از انواع کلر زن ها می توان به کلر زن های نمکی و شناور اشاره کرد.** توصیه میکنیم اگر از استخر های عمومی استفاده میکنید به استخرهای مراجعه کنید که موارد بهداشتی و سیستم های تصفیه آب به روزی داشته باشند همچنین اگر در ساختمان خود دارای استخر عمومی هستید تجهیزات از دستگاه های تصفیه استانداردی استفاده کنید.


لیست شرکت های تولید کننده و وارد کننده تجهیزات استخرتوسط : admin | تاریخ : 1397/02/04 | نظرات 0