11 عامل رشد چشمگیر خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟
با  پیشرفت تکنولوژی، اتوماسیون در زندگی افراد نفوذ بیشتری خواهد داشت و روز به روز علاقه به این که تجهیزات به صورت یک خدمتکار در اختیار افراد قرار گیرد بیشتر می‌شود.
خانه هوشمند خانه ای است که علایق شما را می‌داند، مثلا هوای مطلوب و مورد نظر شما را می داند و دمای فضایی از منزل که در آن هستید بر اساس علایق شما تنظیم می‌کند و سیستم های سرمایش و گرمایش را تنظیم می‌کند و تجهیزات سرمایش گرمایش و روشنایی فضاهای که استفاده نمی کنید خاموش می کند و این اولین قدم برای کاهش مصرف انرژی خواهد بود .
در قدم‌های جلوتر این سیستم ها قابلیت کنترل پرده ها، سیستم های صوتی و تصویری، امنیتی، آیفون تصویری و... را می تواند کنترل کند طوری که هر وقت شما تصمیم به تماشای یک فیلم میگیرید می‌تواند فضای خانه را به شکلی که شما می خواهید تبدیل کند مثلاً پرده ها بسته شوند روشنایی در حالت مطلوب شما قرار گیرد و...
همچنین توانایی کنترل و ایجاد امنیت تجهیزات داخلی ساختمان را از راه دور خواهید داشت.**این سیستم چه مزایایی دارد؟
1- آسایش و رفاه را همراه دارد
این سیستم ها با توجه به امکاناتی که در اختیار افراد قرار می دهند باعث آسایش و یک حس خوب در
ساکنین خانه می شوند


2-امکان کنترل مرکزی و کنترل از راه دور

خانه هوشمند امکان کنترل کلیه سیستم های داخلی که به این سیستم متصل است کنترل کند.

3- بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
این  سیستم می‌تواند تا ۵۰% در مصرف انرژی با کنترل تجهیزات داخلی کاهش مصرف انرژی ایجاد کند.


**تجهیزات قابل ارتباط با خانه هوشمند چیست ؟
1-کنترل روشنایی
روشنایی منازل سهم عمده ای در مصرف برق دارند که با کنترل آنها می‌توان صرفه جویی و همچنین حس خوبی را به ارمغان آورد .
کنترل روشنایی شامل موارد زیر می باشد:
*تنظیم میزان روشنایی
* کنترل روشنایی بر اساس حسگر
*  قابلیت روشنایی بر اساس سنسور و تنظیمات از پیش تعریف شده مشخص، مثل ورود و خروج مهمان یا حالت خواب
* قابلیت کنترل روشنایی از بیرون خانه
*کنترل نورپردازی های پیشرفته

2- قابلیت کنترل پرده ،درب های کرکره ، سایه بان
امکان اتصال کلیه درب ها و پرده های به این سیستم وجود دارد. با اتصاال آنها کنترل درب ها و پرده از داخل و خارج میسر می گردد.

3- هوشمند سازی سرمایش و گرمایش
خانه هوشمند قابلیت کنترل سیستم های تهویه مطبوع محل مورد نظر را خواهند داشت، با این کار از یک سو آسایش را برای اهالی خانه ایجاد می کند و از سوی دیگر از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند، به این صورت که اگر فضای استفاده نشود از مصرف انرژی برای سرد کردن و گرم کردن آن جلوگیری می کند یا اینکه اگر ناخواسته پنجره یا در باز  باشد سیستم تهویه مطبوع آن محل را خاموش می کند.

4- اتصال به سیستم های کنترل امنیت  و دوربین مداربسته
ایجاد امنیت واحدهای مسکونی که یکی از دغدغه‌های افراد می‌باشد. خانه هوشمند علاوه بر اتصال به سیستم های امنیتی قابلیت برنامه ریزی و کنترل آنها را نیز ایجاد می کنند، برای مثال می‌تواند سیستم های امنیتی را در زمان حضور افراد مجاز خاموش و ورود خروج افراد غیر مجاز را کنترل کند.
یا  در زمان مسافرت تعدادی از چراغها را خاموش و روشن کند.

5- اعلام و اطفاء حریق
قابلیت اتصال به سنسورهای گاز ،دود و ... را نیز دارد که با این کار از حوادث جلوگیری می کند یا حتی امکان اطفاء حریق را دارد.

6-اتوماسیون فضای سبز
خانه هوشمند قابلیت آبیاری گیاهان را بر اساس زمان های مشخص شده دارد همچنین می‌تواند نورهای مصنوعی مورد نیاز برای گیاهان را بر اساس نیاز خاموش و روشن کند .

7- هوشمند شدن کنترل استخر و جکوزی
با توجه به اینکه استخر و جکوزی همیشه استفاده نمی‌شود با کنترل و برنامه ریزی دما و سیستم تصفیه آنها می‌تواند تا حد زیادی در مصرف انرژی و همچنین افزایش عمر تجهیزات استخر موثر باشد، مخصوصاً برای خانه هایی که به عنوان ویلا هستند و به صورت همیشگی کسی ساکن آنها نیست و در برخی از ایام سال استفاده می‌شوند .

8-تجهیزات صوت و تصویر هوشمند
با برنامه ریزی های از پیش تعریف شده و معرفی علایق خود به این سیستم حس خوبی با استفاده از تجهیزات صوتی و تصویری خواهید داشت.

9- پارکینگ های هوشمند ساختمان
با اتصال این سیستم برای کنترل پارکینگ ها می توان از پارکینگ های خالی اطلاع پیدا کرد یا به نزدیکترین پارکینگ رسید و از صف‌های طولانی پارکینگ جلوگیری می‌کند.
هدایت به سمت نزدیکترین درب خروج- امنیت پارکینگ ها- پیدا کردن خودرو در محل پارک شده

10- زمانبندی هوشمند و اجرای فرامین در ساختمان
این سیستم قابلیت مشخص کردن و زمانبندی کارهایی که در ساعات مشخصی باید انجام شود را دارد با این کار فعالیت هایی که به صورت روتین و همیشگی هستند خود به خود انجام می گیرند.

11-امکان مانتورینگ و کنترل کلیه تجهیزات گفته شده در بالا از راه دور
سیستم مرکزی خانه هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت را دارد و شما از طریق اینترنت می توانید بدون محدودیت در فاصله و فقط با داشتن یک تبلت یا کامپیوتر داخل خانه را ببینید یا عملکرد تجهیزات داخل خانه را مشاهده یا آنها را کنترل کنید مثلا سیستم گرمایش را خاموش یا قبل از رسید به خانه انرا روشن کنید ، چراغها را کنترل کنید یا سیستم امنتی را چک کنید...

**در اینجا خیلی مختصر و ساده در مورد خانه هوشمند صحبت شد اما بدانید این سیستم روز به روز در حال پیشرفت بوده و شرایط زندگی را تغییر خواهد داد.

توسط : admin | تاریخ : 1397/01/30 | نظرات