راهکاری نوین برای 30% کاهش مصرف آب و انرژی(برق و گاز)

%30 درصد کاهش مصرف در ساختمان هایی که آب ، برق و گاز مشترک دارند


در چند سال اخیر به دلیل مشکلات و عدم تفاهم ساکنین ساختمان در پرداخت هزینه مشترک از جمله آب ،برق، گاز بیشتر ساختمان ها به سمت مجزا کردن این هزینه ها برای هر واحد پیش رفته اند برای این کار موتورخانه و سیستم سرمایش مرکزی حذف شده است و پکیج های دیواری و سیستم‌هایی مانند داکت اسپلیت جایگزین آنها شده است که این سیستم های مجزا هم هزینه‌های مصرفی بیشتری نسبت به سیستم های مرکزی دارند و هم اینکه آسایش کمتری را برای شخص به همراه دارد.
اگر شما در منزل خود پکیج دیواری استفاده می کنید حتماً از تغییرات دمای آب گرم در هنگام استفاده از آب گرم اطلاع دارید که در سیستم موتورخانه چنین مشکلی وجود ندارد و آب گرم مصرفی همیشه به صورت یکنواخت می باشد امروزه برای حل مشکل تفکیک هزینه های آب ،برق،گاز مشترک راه حل ساده و اصولی وارد بازار شده است، این سیستم ها قابلیت آن را دارند که مصرف آب سرد ، گرم و مقدار مصرف انرژی گاز و برق هر واحد را اعلام و به طور جداگانه برای هر واحد قبض صادر نمایید. حتی در این روش امکان جریمه واحدهای  پرمصرف وجود دارد.

همسایه های پر مصرف بیشتر دقت خواهند کرد
وقتی در یک ساختمان هزینه های گرمایش و سرمایش مشترک است معمولاً ساکنین ساختمان خیلی به این اهمیت نمی‌دهند که از سرد شدن یا گرم شدن اتاقها و فضاهایی که استفاده نمی کنند جهت کاهش مصرف انرژی جلوگیری کنند یا حتی زمانی که در منزل کسی نیست و یا مسافرت هستند اقدام به خاموش کردن سیستم تهویه مطبوع نمی‌کنند و معمولا طرز فکر افراد این است که من که پول میدهم چرا مصرف نکنم یا اینکه بقیه همسایه ها مصرف می کنند پس من هم باید مصرف کنم، یا واحدهای که استفاده نمی شوند و خالی هستند با وجود عدم استفاده مجبور به پرداخت هزینه برق و گاز می باشند، این مسئله در مورد مصرف آب نیز صادق است و خیلی از افراد به دلیل مشترک بودن هزینه ها دقت زیادی در مصرف انجام نمی دهند.
اما زمانی که در یک ساختمان امکان تفکیک مصرف انرژی یا مصرف آب وجود داشته باشد و هر واحد این را بداند که بر اساس مصرف خود پول پرداخت خواهد کرد و حتی مدیر ساختمان امکان جریمه واحد های پرمصرف را دارد حتماً مصرف خود را مدیریت خواهد کرد و از هدر رفتن آب و انرژی جلوگیری خواهد کرد.۳۰‎‎٪ کاهش مصرف آب و انرژی چطور اتفاق خواهد افتاد؟
با توجه به توضیحات بالا و امکان مدیریت مصرف برای هر واحد چون ساکنین ساختمان این را می‌دانند که منفعت صرفه جویی و درست مصرف کردن آنها به خود آنها بر می گردد با دقت بیشتری آب و انرژی مصرف خواهند داشت و این کاهش مصرف از آن بخش مصرف که به صورت نادرست انجام می شود جلوگیری می کند. طبق آمار در ساختمان هایی که آب، برق و گاز مشترک می باشد بیش از ۳۰ درصد اتلاف انرژی دارند.

سامانه تفکیک مصرف انرژی گاز، برق، آب از چه بخش هایی تشکیل شده است.
این سامانه ها از ۳ بخش کلی تشکیل می شوند:
۱- تجهیزات اندازه گیری شامل انرژی سنج ها کنتر های اندازه گیری مصرف
این تجهیزات برای هر واحدی که نیاز است امکان تفکیک مصرف آن وجود داشته باشد نصب گردد .
۲- دستگاه پردازنده مرکزی مصرف آب
این بخش شامل تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری برای ارتباط بخش های مختلف و واحدها را برعهده دارد .
۳-تجهیزات مورد نیاز برای ارتباط واحد ها و بخش های مختلف با پردازنده مرکزی شامل کابل و سیستم های وایرلس می باشد .


 اجرا و عملکرد کل سامانه
این سیستم اصولاً برای ساختمانهایی که دارای موتورخانه و سیستم تهویه مطبوع مرکزی می باشند مناسب است.
برای اجرای این سامانه بعد از شیرهای ورودی آب سرد و گرم و رفت و برگشت سیستم تهویه مطبوع تعدادی کنتور قابل ارتباط با دستگاه پردازنده مرکزی و تعدادی انرژی میتر (انرژی سنج) نصب می‌گردد .
این کنتورها و انرژی میتر ها می توانند از طریق سیستم (وایرلس) به دستگاه مرکزی متصل گردند و اطلاعات را انتقال دهند.
دستگاه مرکزی با پردازش اطلاعات رسیده مصرف هر واحد را محاسبه و در دسترس مدیر قرار می دهد. امکان پیامک کردن اطلاعات برای ساکنین وجود دارد همچنین در هر زمان امکان مشاهده مصرف از طریق وب برای ساکنین وجود دارد .
همچنین دستگاه پردازنده مرکزی امکان اتصال به پرینتر برای چاپ قبض هر واحد را دارد.توضیح مختصر درباره نحوه اتصال تجهیزات اندازه گیری:
انرژی سنج ها به دو صورت التراسونیک(با ارسال یک سیگنال صوتی و محاسبه سرعت سفر آن در سیال سرعت سیال را محاسبه می کنند) و القایی موجود می باشند.

                                          

استفاده از هر یک به هزینه ای که بابت آن پرداخت شود و محدودیت های نصب بستگی دارد .
کنتورهای آب مورد استفاده نیز به 2 شکل پر اب دار و بی سیم موجود می باشند.
در شرایطی که امکان سیم کشی به انشعابات وجود ندارد می‌توان از کنتورهای وایرلس استفاده نمود.

                                            

در پایان باید در نظر بگیریم با وجود هزینه اولیه نصب و راه اندازی این سیستم اجرای آن نوعی سرمایه‌ گذاری حساب می شود که این هزینه بعد از گذشت چند دوره که با صرفه جویی که همراه است به ساختمان باز خواهد گشت.
همچنین سامانه می‌تواند اختلافاتی که بین ساکنین به دلیل مصرف آب، انرژی گاز و برق وجود داشته باشد کمتر گردد.

**در مجموع اگر می خواهید هزینه های انرژی مصرفی ساختمان کم شود و در مصرف انرژی صرفه جویی کنید یکی از روش هایی می باشد که ما به شما پیشنهاد می کنیم.


توسط : admin | تاریخ : 1397/01/29 | نظرات