6 نکته که قبل از خرید اسپلیت دیواری باید به آن توجه کنید


1.خرید چند دستگاه با ظرفیت کمتر به جای یک دستگاه ظرفیت بالا :
توصیه می کنیم اگر قصد خرید اسپلیت دیواری مثلاً برای یک آپارتمان 90متری 2خوابه را دارید به جای اینکه یک اسپلیت 24000(بی تی یو) خریداری کنید ،با این هدف که این دستگاه را داخل سالن یا پذیرایی نصب کرده که تمام اتاقها ، آشپزخانه و سالن را خنک کند،این روش به چند دلیل مناسب نیست که در ادامه به آن اشاره میکنیم از چند دستگاه استفاده کنید.پس اگر به جای یک دستگاه در صورت امکان 3 دستگاه اسپلیت خریداری کنید، به عنوان مثال یک 18000برای سالن و 2دستگاه 9000 برای هرکدام از اتاق خوابها بسیار مناسب تر می باشد و بازدهی بیشتری دارد، درست است همین الان با خودتان می گویید خوب اینطوری باید بیشتر هزینه کنیم.
ولی نکته اینجاست وقتی شما یک دستگاه داخل آپارتمان 2خوابه نصب می کنید، قصد شما این است که با روشن کردن این دستگاه کل آپارتمان خنک شود اما مسائله این است که این دستگاه چون نمی تواند جریان هوای مناسبی در تمام اتاقها ایجاد کند دمای اتاق ها همیشه بالاتر از سالن می باشد و دمای یکنواختی داخل اتاقها و سالن نداریم و این باعث کاهش آسایش می شود.
اما نکته مهم تر اینجاست که آیا شب و موقع خواب نیاز است که یک آپارتمان 90متری خنک شود و در صورتی که شما حداکثر از 2 اتاق 12متری استفاده می کنید؟!
چون چاره ای جز این نیست یک دستگاه بزرگ را باید داخل سالن روشن کنید و سالن را کلی سرد کنید که اتاق ها خنک شوند و نکته بعدی درصورت نیاز به بستن درب اتاق ها دیگر امکان خنک شدن اتاق ها هم وجود ندارد.
اما درصورت نصب دستگاه مجزا برای سالن و اتاقها شما در موقع خواب قادر خواهید بود دمای هر اتاق را بطور مجزا تنظیم نمایید و چون می تواند دستگاه داخل سالن را خاموش کنید و نیاز به خنک شدن این فضا نمی باشد پس هزینه کمتری بابت برق پرداخت میکنید، همچنین آسایش بیشتری خواهید داشت.

*با توجه به جدول زیر به راحتی می توانید نسبت به کاربری و متراژ ظرفیت کولر گازی خود را انتخاب کنید :2.دستگاه اینورتر و ضریب آسایش بالاتر :
یکی از ویژگی های مهم اسپلیت های اینورتر ضریب آسایش بالاتر و ثبات دمای بیشتر آنها می باشد.کمپرسور در اسپلیت سری قدیم و غیر اینورتر به صورت دور ثابت می باشد و تنها 2حالت برای کارکرد آن وجود دارد(کمپرسور یا روشن است یا خاموش)حالا وقتی شما دمای اتاق را از روی کنترل دستگاه مثلا روی 22 درجه تنظیم می کنید کمپرسور دستگاه آنقدر کار می کند تا دمای اتاق برسد به 21 درجه و سپس خاموش می شود و تا زمانی که دمای اتاق برسد به 23درجه خاموش می ماند و سپس روشن می شود. پس در اینجا به طور مداوم و همیشه 2درجه تغییر دما خواهیم داشت برای همین معمولا دما را کمتر تنظیم می کنیم، مثلا روی 19درجه که این گرم شدن در حین خاموش بودن کمپرسور کمتر حس شود و خب بعضی اوقات سرما اذیت خواهد کرد و مجدد مجبوریم دما را زیاد کنیم البته این قضیه در هزینه برق نیز تاثیر دارد.
اما در اسپلیت های اینورتر کمپرسور امکان این را دارد که به صورت دور متغییر حرکت کند و برودت خروجی از اسپلیت کم و زیاد شود، یعنی با نزدیک شدن به دمای تنظیم شده ما کمپرسور با سرعت کمتری می چرخد و سرما کمتری ایجاد می کند و نیز انرژی کمتری مصرف می کند و با بالا رفتن دمای محیط سرعت چرخش بیشتر شده و سرمای بیشتری تولید خواهد شد.
به نمودار زیر توجه کنید، دو اسپلیت اینورتر و دیگری بدون اینورتر در حال کار کردن می باشند، تغییرات دما در محیطی که اسپلیت اینورتر کار می کند یک نمودار سینوسی با دامنه نوسان کم و در اسپلیت های دور ثابت(بدون اینورتر) یک نمودار سینوسی با دامنه نوسان زیاد می باشد که با توجه به این نمودار به راحتی می توان نتیجه گرفت استفاده از اسپلیت اینورتر باعث بالارفتن ضریب آسایش و تا حدی کاهش هزینه برق می شود.

 
3.از دستگاه اینورتر انتظار لامپ کم مصرف را نداشته باشید!!
خیلی از مشتریان وقتی اسم اسپلیت اینوتر را می شنوند یاد لامپ کم مصرف می افتند!!!
خب دلیل این مسائله تبلیغات و صحبت هایی است که انجام شده و بعضی اوقات گفته می شود اسپلیت اینورتر با 70%کاهش مصرف برق یا.... همراه است.
اما در نظربگیرید یک اسپلیت غیر اینورتر 12000 حدوداً  1100 کیلو وات ساعت، در زمان روشن بودن کمپرسور برق مصرف می کند. البته کمپرسور در تمام مدتی که اسپلیت روشن است کار نمی کند و با تغییر دما خاموش و روشن می شود.حالا در نظربگیریم در خرداد ماه در تهران یعنی50% کل زمان روشن بودن اسپلیت کمپرسور روشن است ،یعنی در طول یک ساعت 550 کیلو وات برق مصرف می کند.
حالا اگر این اسپلیت اینورتر باشد و 70%کاهش مصرف برق پیدا کند آیا 165 کیلووات ساعت برق مصرف می کند؟
با توجه به اینکه کار اصلی اسپلیت انتقال گرما است و انتقال گرما انرژی زیاد مصرف می کند و هزینه بر است و این موضوع امکان پذیر نیست.
اسپلیت های اینورتر نسبت به غیر اینورتر مزایای زیادی دارند و نسبتا برق کمتری مصرف می کنند اما نباید انتظار این را داشت که تا این حد کاهش مصرف انرژی داشته باشند.

4.خدمات پس از فروش و گارانتی اسپلیت های اینورتر:
این قسمت را خیلی مختصر توضییح بدم خدمتتون، با توجه به اینکه اسپلیت های اینورتر یک برد برای تنظیم سرعت کمپرسور دارند که معمولا با تغییر ولتاژ ورودی کمپرسور یا تغییر فرکانس سرعت چرخش موتور کمپرسور را کنترل می کنند، این برد معمولا برای دستگاه ها با برند های مختلف متفاوت است و مربوط به همان شرکت تولید کننده است.
در نتیجه هنوز برد یونیورسالی برای این دسته از اسپلیت ها در بازار وجود ندارد بنابراین در زمان خرید اسپلیت اینورتر دقت کنید از شرکتی معتبر با خدمات پس از فروش معتبر خرید کنید تا در زمان نیاز به تعویض برد یا قطعات خاص این دستگاه با مشکل مواجه نشوید و هزینه زیادی را پرداخت نکنید.

5.محل صحیح نصب دستگاه داخلی و خارجی اسپلیت :
قبل از خرید یک اسپلیت دیواری حتما با کارشناسان یا تکسین هایی که در این زمینه اطلاعات دارند مشورت کنید.
برای اینکه امکان نصب دستگاه بیرونی در محل موردنظر شما وجود داشته باشد، چون دستگاه بیرونی اسپلیت نیاز به فضایی با گردش هوای کافی و همچنین امکان لوله کشی و تخلیه دارد.
و نیز سعی کنید تا حد امکان از نصب دستگاه داخلی در محلی از اتاق که با باز کردن درب ورودی خیلی سریع دمای هوای ورودی به پنل تغییر می کند اجتناب کنید.

6.توجه به نوع کنتور قبل از خرید اسپلیت :
در زمان خرید اسپلیت به حداکثر جریان خروجی کنتور برق خود و جریان مصرفی دستگاه توجه کنید و دقت کنید اسپلیت های با ظرفیت بالاتر از 36000 بی تی یو معمولا به صورت 3فاز می باشند(البته به جز تعداد خیلی کمی از دستگاه های اینورتر 48000 بی تی یو) و اسپلیت های با ظرفیت کمتر از 36000 بی تی یو  به صورت تک فاز می باشند.

**در این مطلب سعی کردیم به صورت مختصر هر آنچه که نیاز به اطلاعات اولیه برای خرید اسپلیت می باشد را در اختیار شما قرار بدهیم.

 

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید با انواع برند های اسپلیت و کولر گازی آشنا شوید و درباره شرکت های تولید کننده آن ها بیشتر بدانید و کاتالوگ برند مورد نظر خود را دانلود کنید :

معرفی شرکت های تولید کننده و وارد کننده اسپلیت و کولر گازی به همراه کاتالوگ
توسط : admin | تاریخ : 1397/01/20 | نظرات 1