4 پارامتر برای مقایسه مینی چیلر و VRF


بسیاری از کارفرمایان یا اشخاصی که قصد خرید ، اجرا یا بازسازی سیستم سرمایش و گرمایش فضایی را دارند با این بحث مواجه می‌شوند که از بین انواع سیستم های تهویه مطبوع کدام سیستم مناسب تر، بهتر، کم‌هزینه‌تر، کم مصرف تر   یا...  می باشند .
انواع سیستم های قابل انتخاب شامل اسپلیت دیواری، داکت اسپلیت، اسپلیت مرکزی (VRF)، چیلر و فن کوئل، مینی چیلر و فن کوئل می باشد .
به دلیل اینکه مقایسه تمام سیستم ها کنار هم خیلی منطقی نمی باشند سعی داریم در چند قسمت و در چند مطلب مختلف به مقایسه سیستم هایی که بیشتر به هم مشابه هستند بپردازیم .
در این بخش ، اقدام به مقایسه جزئی و ساده مینی چیلر +فن کویل و اسپلیت مرکزی(VRFیا VRV) می نماییم.

*مینی چیلر شامل یک دستگاه بیرونی است که داخل آن تجهیزاتی وجود دارد که توانایی سرد کردن آب تا حدود ۱۰ درجه و ایجاد گردش آن در مسیر لوله‌کشی و فن کوئل ها را دارد و فن کوئل ها وظیفه انتقال سرما یا گرمای آب در حال گردش خود را به محیط دارند و با این کار محیط را سرد یا گرم می‌کنند .
*اسپلیت  مرکزی  VRF شامل یک دستگاه بیرونی شبیه اسپلیت های معمولی است که امکان اتصال تعداد زیادی یونیت داخلی( پنل )به آن وجود دارد و بر اساس تعداد یونیت های روشن و متصل به آن دستگاه خارجی برق مصرف می کند و گاز مبرد را در یونیت های روشن به جریان در می آورد.

۱- هزینه اولیه (خرید و نصب تجهیزات اولیه) کدام یک کمتر است
ملزومات و بخش های مختلف تشکیل دهنده VRF شامل :خرید یونیت خارجی-(VRF) خرید یونیت های داخلی به تعداد مورد نظر با توجه به اتاق‌ها یا فضاهای جدا از یکدیگر- لوله کشی مسی- نصب و راه اندازی
ملزومات و بخش های مختلف تشکیل دهنده سیستم مینی چیلر همراه فن کوئل شامل: خرید دستگاه مینی چیلر- خرید فن کوئل به تعداد اتاق ها و فضاهای مختلف - در صورت نداشتن ترموسات نیاز به خرید ترموسات نیز وجود دارد- لوله کشی رفت و برگشت آب- نصب و راه اندازی مینی چیلر و نصب و راه اندازی فن کوئل ها
برای مقایسه هزینه های بالا ابتدا باید این مطلب را اعلام کرد که گرمایش در VRFبه صورت استاندارد از طریق برق می باشد  ولی در مینی چیلر علاوه بر برق از طریق گاز هم می تواند باشد.
حال اگر فرض را بر این بگیریم که گرمایش محل مورد نظر اهمیتی ندارد که با برق باشد یا گاز و بخواهیم هزینه اولیه خرید و اجرا را با هم مقایسه کنیم ،هزینه اجرای هر دو سیستم تقریباً یکسان بوده، فقط هزینه  لوله‌کشی در VRF  تا حد کمی بیشتر از لوله کشی در مینی چیلر و فن کوئل است چون در روش دوم لوله کشی از نوع فولادی یاPEX می باشد.
اما اگر گرمایش محل مورد نظر از طریق گاز انجام شود (جهت کاهش هزینه‌های مصرفی) چون  VRFبه طور استاندارد گرمایش از طریق گاز ندارد و امکان اتصال آن به موتورخانه یا پکیج وجود ندارد، برای این کار باید علاوه بر سیستم VRF رادیاتور یا گرمایش از کف نیز انجام شود که هزینه ای با خود به همراه دارد و باعث می شود هزینه اولیه وکلی این سیستم نسبت به مینی چیلرو فن کوئل بیشتر گردد.

۲-میزان آسایش کدام یک از دو سیستم بیشتر است
این دو سیستم در این پارامتر خیلی با یکدیگر متفاوت نیست چون هر دو قابلیت تنظیم دما برای تک تک فضاها و نیز متفاوت بودن دمای محیط های مختلف را دارند و نوسانات دما در هر یک از محیط ها در بازه دمایی کوچکی هستند.

۳- هزینه مصرفی و مقایسه میزان مصرف انرژی
ابتدا مقایسه را در حالت تابستانی یا سرمایش انجام می‌دهیم، در سیستم  VRFچون انتقال گرما یا کاهش دما بطورمستقیم از طریق گازمبرد به محیط انجام می‌شود پرت انرژی نسبت به مینی چیلر و فن کوئل کمتر می باشد.
در مینی چیلر چون کاهش دما در محیط از طریق آب سرد انجام می شود و در اصل مقداری پرت انرژی خواهد داشت البته مقدار آن به کیفیت عایق بندی به شدت وابسته است.
اما در زمستان  و در حالت گرمایش مقایسه هزینه مصرف انرژی بین این دو دستگاه  بسیار متفاوت است چون گرمایش در مینی چیلر و فن کوئل از طریق گاز انجام می‌شود ولی در VRFگرمایش با  مصرف برق انجام می گردد و کاملاً واضح است که هزینه برق برای گرم کردن یک محیط خیلی بیشترازهزینه گاز می باشد ولی اگر در محیط مورد نظر امکان نصب پکیج یا موتورخانه وجود نداشته باشد یا کلاً امکان گاز رسانی نداشته باشد VRF گزینه بهتری برای انتخاب است، چون برای استفاده از گرمایش خود مینی چیلر با برق مشکلاتی مثل استفاده از ضد یخ و مراقبت از دستگاه برای جلوگیری از یخ زدن مبدل آن باید انجام گردد.
البته اگر مینی چیلر در زمستان نیاز نباشد آب آن به طور کامل خالی می شود و مشکل یخ زدگی به وجود نمی آید.

4-محدودیت نصب و راه اندازی
اصولا برای نصب این دو دستگاه در محیط ها و محل های مختلف محدودیت خاصی از جمله مشکلات ارتفاع لوله کشی با محدودیت هایی که این دو سیستم را از یک دیگر متفاوت کند وجود ندارد و هر دو دستگاه امکان لوله کشی های طولانی را دارند.
فقط برای اجرای لوله کشی های مسی VRF  باید این کار با دقت بیشتری نسبت به لوله های آب مربوط به مینی چیلر انجام شود و این کار باید توسط افرادی متخصص انجام شود.

با توجه به مطالب مطرح شده تصمیم گیری برای انتخاب سیستم به کاربری و انتظاراتی که ما از سیستم داریم و نیز هزینه ای که برای آن می خواهیم پرداخت کنیم بستگی دارد و اینکه بگوییم کدام سیستم بهتر است نسبی می باشد.


توسط : admin | تاریخ : 1397/01/28 | نظرات 1