4 پارامتر برای مقایسه مینی چیلر+فن کویل و داکت اسپلیت


بسیاری از کارفرمایان یا اشخاصی که قصد خرید ، اجرا یا بازسازی سیستم سرمایش و گرمایش فضایی را دارند با این بحث مواجه می‌شوند که از بین انواع سیستم های تهویه مطبوع کدام سیستم مناسب تر، بهتر، کم‌هزینه‌تر، کم مصرف تر   یا...  می باشند .
انواع سیستم های قابل انتخاب شامل اسپلیت دیواری، داکت اسپلیت، اسپلیت مرکزی (VRF)، چیلر و فن کوئل، مینی چیلر و فن کوئل می باشد .
به دلیل اینکه مقایسه تمام سیستم ها کنار هم خیلی منطقی نمی باشند سعی داریم در چند قسمت و در چند مطلب مختلف به مقایسه سیستم هایی که بیشتر به هم مشابه هستند بپردازیم .
در این بخش ، اقدام به مقایسه جزئی و ساده
مینی چیلر +فن کویل و داکت اسپلیت می نماییم.

1- هزینه ی اولیه (خرید و نصب تجهیزات اولیه) کدام یک کمتر است؟
**ملزومات و بخش های مختلف داکت اسپیلت  شامل خرید خود دستگاه- کوئل آب گرم- کانال و اجرای آن- لوله کشی مسی و لوله کشی رفت و برگشت آبگرم- نصب و راه اندازی
**ملزومات و بخش های مختلف تشکیل دهنده سیستم مینی چیلر همراه فن کوئل شامل: خرید دستگاه مینی چیلر خرید فن کوئل به تعداد اتاق ها و فضاهای مختلف- در صورت نداشتن ترموسات نیاز به خرید ترموسات نیز وجود دارد- لوله کشی رفت و برگشت آب- نصب و راه اندازی مینی چیلر و نصب و راه اندازی فن کوئل ها 

هزینه تمام شده هر یک از دو سیستم به کاربری و ابعاد فضایی که این سیستم برای آن اجرا می گردد بستگی دارد، اما به طور کلی در نظر بگیریم اجرای داکت اسپیلت با احتساب خرید تجهیزات نسبت به مینی چیلر و فن کوئل کم هزینه تر است.

2- میزان آسایش کدام یک از دو سیستم بیشتر می باشد؟
این پارامتر به کاربری محل مورد نظر بستگی دارد، اگر فضای مورد نظر یک فضای یکپارچه مانند یک سالن بزرگ باشد تفاوت زیادی به میزان آسایش بین این دو سیستم وجود ندارد.
اما اگر فضای مورد نظر یک آپارتمان یا چند اتاق خواب و سالن و...... باشد یا اینکه یک فضای اداری که نیاز است دمای هریک از فضاها به طور مجزا قابل تنظیم باشند داکت اسپیلت  گزینه مناسبی نمی‌باشد .
دلیل این موضوع این است که در داکت اسپلیت تمام فضاهایی که کانال و دریچه آنها به یک داکت اسپلیت متصل است دمای قابل تنظیم یکسانی خواهند داشت و نمی توان برای هر فضا جداگانه دما را تنظیم کرد که این یکسان بودن دما در بعضی شرایط میزان آسایش افراد را کم می‌کند اما در سیستم مینی چیلر به ازای هر فضا (اتاق ها ،سالن) یک دستگاه فن کویل نصب می گردد که به وسیله ترموستات می توانید دمای هر فضا را جداگانه تنظیم کنید.
همچنین دمایی که توسط فن کویل ایجاد می‌گردد ثبات بیشتری دارد یعنی دمای محیط در محدوده کوچک تری نسبت به دمای تنظیم شده قرار می‌گیرد و نوسان کمتری دارد ولی داکت اسپیلت نوسان دمایی بیشتری دارد  و تغییرات دمای محیط در محدوده دمای تنظیم شده بیشتر است.

3-هزینه مصرفی و یا مقایسه میزان مصرفی انرژی
این مورد به کیفیت اجرا، طراحی سیستم ، روش استفاده از سیستم و نیز کاربری سیستم به شدت وابسته است.
داکت اسپیلت به دلیل اینکه مستقیماً سرمای گازمبرد را به محیط منتقل می کند اصولاً اتلاف انرژی کمتری دارد و مینی چیلر به دلیل اینکه ابتدا آب سرد می گردد و سپس دمای این آب به محیط منتقل می‌گردد (جهت خنک شدن محیط)  تا حدی پرت انرژی وجود دارد، بنابراین اگر محل مورد نظر نصب سیستم یکپارچه می باشد داکت اسپلیت هزینه مصرفی کمتری دارد.
اما اگر محیط  به چند قسمت تقسیم گردد که برخی از این فضاها در بعضی از ساعات  نیاز به خنک شدن ندارد مثل یک آپارتمان مسکونی که در هنگام شب فقط نیاز می باشد اتاق ها خنک شود و سالن نیازی به خنک شدن ندارد، مینی چیلر گزینه بهتر وکم مصرف تری نسبت به داکت اسلیت می تواند باشد، چون می توانید به طور جداگانه دمای هر فضا را تنظیم کنید.
عایق بندی لوله های رفت و برگشت همچنین کم کردن مسیر و کاهش ارتباط لوله ها با هوا تاثیر زیادی در مصرف انرژی مینی چیلر دارد -در صورتی  که در داکت  اسپیلت  این مسئله تاثیر خیلی زیادی در مصرف انرژی ندارد .

4- محدودیت نصب و راه اندازی
داکت اسپیلت به دلیل اینکه نیاز به کانال کشی درمحل نصب دارد و در بعضی شرایط سقف ها را درگیر می نماید و نیز به دلیل وجود برخی موانع مثل پل‌های اسکلت یا نقشه محیط محدودیت‌هایی را با خود به همراه دارد.
اما فن کوئل نیاز کانال کشی ندارد و معمولاً درگیری زیادی در سقف طراحی و داخلی ندارد و برای مجری و طراح معمولاً گزینه های بیشتری برای جانمایی دریچه ها وجود دارد.
از لحاظ فضایی که دستگاه بیرونی داکت اسپیلت یا  فضایی که اشغال می‌کند تفاوت زیادی بین این دو در سیستم وجود ندارد و شاید  به طور خیلی جزئی داکت اسپیلت فضای کمتری اشغال کند.همچنین از لحاظ وزن معمولا داکت اسپیلت ها وزن کمتری دارند و برای جابجایی  مشکل کمتری با آنها به وجود می آید.

توسط : admin | تاریخ : 1397/01/23 | نظرات 0