4 پارامتر برای مقایسه داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری


بسیاری از کارفرمایان یا اشخاصی که قصد خرید ، اجرا یا بازسازی سیستم سرمایش و گرمایش فضایی را دارند با این بحث مواجه می‌شوند که از بین انواع سیستم های تهویه مطبوع کدام سیستم مناسب تر، بهتر، کم‌هزینه‌تر، کم مصرف تر   یا...  می باشند .
انواع سیستم های قابل انتخاب شامل اسپلیت دیواری، داکت اسپلیت، اسپلیت مرکزی (VRF)، چیلر و فن کوئل، مینی چیلر و فن کوئل می باشد .
به دلیل اینکه مقایسه تمام سیستم ها کنار هم خیلی منطقی نمی باشند سعی داریم در چند قسمت و در چند مطلب مختلف به مقایسه سیستم هایی که بیشتر به هم مشابه هستند بپردازیم .
در این بخش ، اول اقدام به مقایسه جزئی و ساده  اسپلیت دیواری و داکت اسپلیت   می نماییم.

۱- اسپیلت دیواری هزینه ی اولیه (نصب و خرید تجهیزات) کمتری دارد یا داکت اسپلیت؟
در اینجا اولین سوال این است که محل مورد نظر پروژه از چه طریقی باید گرم شود؟ آیا امکان گرمایش با گاز می باشد یا گرمایش نیز از طریق برق باید انجام شود.همچنین به این نکته باید توجه کنید که گرمایش با گاز بسیار ارزان تر از گرمایش از طریق برق می باشد.
به عنوان مثال در محلی مثل کیش به دلیل نبود گاز با فرض نیاز به گرمایش، این گرمایش باید از طریق برق انجام شود، یا ممکن است در محل مورد نظر امکان اجرای موتورخانه یا نصب پکیج نباشد (مثل یک فروشگاه)
اگر گرمایش محل از طریق گاز باشد و برای اجرای سیستم تهویه مطبوع محل مورد نظر علاوه بر نصب اسپلیت دیواری باید رادیاتور هم نصب نمایید یا سیستم گرمایش از کف نیز اجرا کنید که این خود هزینه ای دربر دارد، اما اگر داکت اسپلیت اجرا نمایید با نصب یک کوئل آبگرم روی داکت اسپلیت امکان ارتباط داکت اسپلیت با پکیج یا موتورخانه را خواهید داشت .
اما اگر گرمایش محل از طریق برق باشد نیاز به رادیاتور یا سیستم گرمایش دیگری نیست و در اینجا هزینه کمتری برای اجرا پرداخت می گردد.
هزینه ی پیش روی شما برای نصب و راه اندازی اسپلیت دیواری به طور کلی شامل خرید دستگاه ، هزینه ی لوله‌کشی ، هزینه‌های نصب و راه اندازی می باشد.
هزینه شما برای نصب و راه اندازی داکت اسپلیت  شامل خرید دستگاه، لوله کشی، ساخت و نصب کانال و راه اندازی دستگاه می باشد .
اگر فرض بگیریم محل نصب یک آپارتمان دو خوابه ۱۰۰ متری باشد، تقریباً پولی که شما برای خرید چند دستگاه اسپلیت و رادیاتور و لوله کشی این چند دستگاه پرداخت می‌کنید تقریباً با مبلغی که بابت خرید داکت اسپیلت، ساخت کانال وکانال کشی و همچنین عایق بندی آن پرداخت می‌کنید برابر است.
البته با توجه به مشترک بودن تجهیزاتی مثل موتورخانه یا پکیج این تجهیزات را در مقایسه درنظر نمی گیریم.

۲-میزان آسایش کدام یک بیشتر است؟
در سیستم داکت اسپلیت تمام فضاهایی که کانال و دریچه آنها به یک داکت  اسپلیت متصل است دمای قابل تنظیم یکسانی خواهند داشت و نمی توان برای هر فضا  دما را جداگانه تنظیم کرد که این یکسان بودن دما در بعضی شرایط میزان آسایش افراد را کم می‌کند و بعضی موارد اهمیت ندارد.
در نظر بگیرید اگر محل نصب دستگاه آپارتمان ۱۰۰ متری مسکونی 2 خوابه باشد، اگر شما برای آن یک دستگاه داکت اسپلیت نصب نمایید امکان این وجود ندارد که دما یک اتاق۲۲ درجه و دمای اتاق دیگر ۲۴ درجه تنظیم شود اما در اسپلیت دیواری این امکان وجود دارد که شما دمای هر اتاق را به طور مجزا تنظیم نمایید که باعث افزایش میزان آسایش می شود.
اما اگر محل نصب داکت اسپلیت یک فضای یکپارچه مثل یک سالن 100 متری باشد نصب داکت اسپیلت می‌تواند دمای یکنواختی در تمام محیط ایجاد کند اما یک دستگاه اسپلیت دیواری نمی تواند تمام محیط را یکنواخت کند .
اگر محل مورد نظر یک محیط اداری باشد و اهمیتی ندارد که دما در فضای مختلف متفاوت باشد داکت اسپیلت بهتر از اسپیلت دیواری است.

3-هزینه مصرف انرژی کدام یک کمتر است؟
هزینه ی مصرف انرژی بین اسپلیت  دیواری و داکت  اسپلیت به شرایط استفاده و کاربری آنها بستگی دارد اگر کل محل مورد نظر همیشه باید خنک باشد مثل همان محیط اداری یا یک سالن یکپارچه یا یک فروشگاه بزرگ یکپارچه مصرف برق در داکت اسپیلت بیشتر از اسپیلت  دیواری نیست حتی شاید در شرایط خاصی کمتر باشد.
اما اگر محل مورد نظر یک آپارتمان ۱۰۰ متری باشد در روز معمولاً اتاق خوابها استفاده نمی‌شود و سالن استفاده می شود یا در شب سالن وآشپزخانه استفاده نمی‌شود اما اتاق خواب ها استفاده می شود و با توجه به اینکه داکت اسپیلت تمام محیط آپارتمان را خنک می کند و فضاهایی که استفاده نمی شود همیشه خنک است داکت اسپیلت هزینه مصرف برق بیشتری خواهد داشت.
پس بهتر است حدالامکان برای فضاهای یکپارچه از داکت اسپلیت و برای فضاهای غیر یکپارچه از اسپلیت دیواری استفاده شود.

4 محدودیت های نصب و راه اندازی کدامیک کمتر است؟
داکت اسپیلت برای ارتباط با اتاق ها و فضاهای مختلف نیاز به کانال کشی دارد البته این کانال فقط در همان طبقه انجام می شود و از طبقات دیگر عبور نمی کند اما در برخی شرایط به دلیل عبور کانال از برخی فضاها یا عبور از زیر پل ها مشکلاتی را همراه دارد. در اسپلیت دیواری به ازای هر پنل باید یک مسیر لوله کشی جداگدانه نصب گردد و این مسئله نیز مشکلاتی به همراه دارد.
داکت اسپیلت به ازای هر واحد معمولاً یک دستگاه خارجی نصب می شود اما اسپیلت دیواری به ازای هر واحد بیشتر از یک یونیت خارجی نصب می گردد و این مسئله در اسپیلت دیواری مشکلاتی را به همراه دارد همچنین در
داکت اسپیلت در لوله کشی های عمودی محدودیت کمتری نصب به اسپیلت دیواری دارد در برخی از دستگاه‌های داکت اسپیلت  امکان لوله کشی عمودی تا ۳۵مترنیز مجاز است اما در اسپیلت  دیواری اختلاف ارتفاع استاندارد بین یونیت داخلی و خارجی کمتر از ۲۰ متر می‌باشد .

توسط : admin | تاریخ : 1397/01/23 | نظرات 0