چرا گرمایش از کف فراگیر نشد؟؟!


 
بحث و سوالی که همیشه برای افراد مطرح است، این است که با وجود مزایایی که سیستم گرمایش از کف دارد و اکثر افراد این سیستم را تایید می‌کنند و قبول دارند اما چرا این سیستم نتوانست سهم قابل توجهی از متقاضیان رادیاتور را بگیرد، اگر چه در یک دوره زمانی کوتاه توجه خوبی به اجرای گرمایش کف شد اما شیب نمودار افزایش تعداد پروژه هایی که در آن ها گرمایش کف اجرا می‌شود به صورت صعودی ادامه پیدا نکرد.

**در ابتدای مزایای سیستم گرمایش از کف را همراه یک توضیح مختصر بیان میکنیم.

1- هزینه مصرف انرژی (صرفه جویی در مصرف انرژی):
گرمایش از کف با توجه به این که برای گرم کردن محیط نیاز به دمای آب پایین تری نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر همچون رادیاتور یا فن کویل دارد در نتیجه پرت حرارتی کمتری در مسیر انتقال گرما دارد.
همچنین ماهیت گرمایش از کف تابشی می باشد و در گرمایش تابشی (گرمایش از کف) فقط تا ارتفاع مشخصی گرم می شود و فضاهای نزدیک به سقف که نیاز به گرم کردن ندارند گرم نمی شوند، بنابراین انرژی کمتری برای گرم کردن محیط مخصوصا محیط هایی با ارتفاع زیاد مصرف می گردد که این موضوع باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.2- میزان آسایش (ایده آل بودن گرمایش)
ابتدا باید یک نکته مهم توضیح داده شود که هر قسمتی از بدن انسان دمای ایده آل خود را دارد، دمای ایده آل برای محدوده سر و گردن بین ۱۸ تا ۲۰ درجه می باشد در صورتی که دمای ایده آل برای کف پا 2۶ درجه است، پس سیستمی برای بدن انسان ایده آل است که دمای محیط را طوری تنظیم نماید که دمای محیط در کف بیشتر از ارتفاع حدود ۱۶۰ سانتیمتر باشد و گرمایش کف تنها سیستمی است که می تواند این شرایط را ایجاد کند و سیستم‌های همچون فن کویل و رادیاتور این شرایط را نمی توانند ایجاد کنند، برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید به نمودارهای زیر توجه نمایید:

3- عدم اشغال فضا
گرمایش کف مانند رادیاتور فضاهای اشغالی نمی کند، بنابراین در چیدمان دکوراسیون محدودیتی ندارید.

4-مناسب برای فضاهایی با سقف بلند
همانطور که گفته شد ماهیت گرمایش از کف تابشی می باشد و گرمایش به صورت تابشی (گرمایش از کف) تا ارتفاع مشخص حدود ۲ متر از محیط  را گرم می کند.
با این فرض گزینه مناسب برای گرم کردن فضایی با ارتفاع مثلا هفت متری (مسجد) که نیازی نیست ارتفاع بیشتر از 2 متر گرم شود بهترین برای گرمایش این فضا می باشد.
اما در صورتی که چنین فضایی با گرمایش رادیاتور یا فن کویل گرم شود 1- انرژی زیادی مصرف می شود 2- گرمای مطلوب مورد نظر تأمین نمی شود.

5- تعمیرات و نگهداری
گرمایش از کف هزینه تعمیرات و نگهداری خیلی کمی دارد و اگر اصولی اجرا شود سالیان طولانی بدون مشکل کار می کند.

**در اینجا معایبی که به سیستم گرمایش از کف گرفته می‌شود اعلام می‌کنیم البته همه این معایب نمی‌توانند درست باشند.

1-هزینه و مشکلات اجرا
گرمایش از کف به دلیل اینکه قبل از اجرا نیاز به کف سازی اولیه و زیرسازی دارند مشکلاتی از جمله بالا آمدن کف تمام شده را برای پروژه به همراه دارد.
برای اجرای اصولی گرمایش از کف نیاز به چند مرحله کار می باشد و مصالح و اقلام گران قیمتی نسبت به رادیاتور دارد.
اجرای اصولی گرمایشی نیازمند محاسبات و بررسی‌های اولیه می باشد.

2- امکان تغییرات در کف ساختمان وجود ندارد
بعد از اجرای گرمایش از کف و اتمام کار پروژه در صورتی که نیاز به تغییرات با سوراخکاری در کف ساختمان نیاز باشد به دلیل لوله دی کف امکان این کار وجود ندارد.

3-زمان بر بودن راه اندازی اولیه در فصل سرما
گرمایش از کف در شروع فصل سرد برای اینکه اصولی شروع به کار کند و مشکلاتی  برای کف سازی و ساختمان ایجاد نشود نیاز است به صورت تدریجی گرم شود، یعنی دمای آب ورودی به آن به صورت تدریجی بالا رود مثلاً روزی 5 درجه این دما بالا رود.
در صورت عدم رعایت این مسأله  ممکن است به بتن ریزی روی سیستم یا سنگ و سرامیک کف آسیب برسد و باعث لق شدن آن گردد.

4-گرمایش از کف باعث انتشار گرد و غبار کف در فضا می گردد(البته این نظر درست نیست)
یکی از ایراداتی که به گرمایش از کف گرفته می شود این است که باعث انتشار گرد و غبار کف و موجود در فرش می گردد.
در اینجا باید این توضیح داده شود در صورتی گرد وغبار پخش می گردد که ماهیت  گرمایش همرفتی باشد اما اینجا روش گرمایش تابشی است، مثال واضح این است که لامپهای رشته ای اطراف خود را گرم می کنند که این گرما گرمایش تابشی می باشد اما اگر توجه کنید روی حباب همین لامپ‌ها همیشه گرد وغبار می چسبد،حالا اگر گرمایش تابشی باعث انتشار گرد و غبارمی شود پس باید روی حباب لامپ گرد و غبار نباشد و آن را پخش کند،در نتیجه ایرادی که بعضی از افراد در این رابطه می گیرند درست نیست.

5- حس نامطلوب قدم زدن روی سطحی که گرمایش از کف دارد(البته این ایراد منطقی نیست):
یعضی افراد این نظر را دارند که وقتی روی این سطوح قدم میزنند حس خوبی ندارند و داغ است. در این اینجا باید توضیح داده شود دمای مجاز و مناسب برای کف در این شرایط حدود ۲۷ درجه است و این دما دمای مطلوبی برای کف پا می باشد حال اگر دمای آب ورودی به سیستم بیشتر باشد حس خوبی ایجاد نمی‌شود .
یا اگر گرمایش از کف به صورت اصولی ایجاد نگردد یعنی فاصله لوله ها کمتر یا بیشتر باشد مشکلاتی به همراه خواهد داشت و در بعضی مناطق کف دارای گرمای بیش از حد است یا در بعضی مناطق کمتر است، پس علت  این ایراد که گرفته می شود می تواند به علت عدم اجرای اصولی آن باشد .

**با توجه به توضیحات گفته شده و علت های زیر گرمایش از کف نتوانسته تا به امروز بازه  خیلی بزرگی از مشتریان  را برای خود اختصاص دهد .
۱- عدم اطلاعات کافی  افراد
۲-ترس از مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش آید .
۳-هزینه اولیه (نصب و اجرا) بالا ، ارزان بودن انرژی در ایران و عدم اهمیت هزینه های مصرفی سیستم های دیگر
۴-مشتریان توجیه خیلی کاملی از این سیستم ندارند.
۵-کمبود مجریان حرفه ای با توجه به نیازتوسط : admin | تاریخ : 1397/01/28 | نظرات