در 8 قدم به موتور خانه سرکشی کنید


موتورخانه و سیستم گرمایش قلب ساختمان می باشد و وظیفه آن تامین گرمایش ساختمان و آب گرم مصرفی است. البته برخی ساختمان‌ها که سیستم سرمایش مرکزی دارند چیلرنیزبخشی از موتورخانه است.
موتورخانه نیاز دارد به صورت مرتب و دوره ا‌ی سرکشی شود و ایرادات جزئی رفع گردد چون همین ایرادات جزئی می‌توانند به ایرادات بزرگتر وپر هزینه تر تبدیل شود.
در این جا قصد داریم به صورت مختصر توضیحاتی در مورد اجزای موتورخانه و نکاتی که باید به آن توجه کنید اشاره کنیم، البته لازم به ذکر است برای تعمیر و نگهداری موتورخانه بهتر این است که این کار را به افراد ماهر در این زمینه بسپارید.
حداقل اجزای یک موتور خانه شامل تجهیزات زیر میباشد:

1- دیگ آبگرم
این بخش از موتورخانه وظیفه این را دارد که گرمای مشعل  را که حاصل از سوختن گاز یا گازوئیل می باشد به آب موجود در خود منتقل نماید و باعث بالا رفتن دمای آن گردد.
سعی کنید در زمان چک کردن موتورخانه اطراف دیگ را به جهت عدم وجود نشتی چک کنید، نشتی می‌تواند از بین پره های دیگ (در صورتیکه دیگ چدنی باشد) یا اتصالات ورودی و خروجی دیگ باشد.


2- مشعل
مشعل وظیفه ترکیب اکسیژن با گاز یا گازوئیل و تولید شعله را دارد. مشعل ها در قسمت اتصال به گاز باید یک فیلتر گاز داشته باشند، این فیلتر برای این می باشد که از ورود ذرات ریز به داخل مشعل جلوگیری کند. سعی کنید هر چند ماه یکبار فیلتر گاز را نظافت کنید. (قبل از باز کردن آن حتماً گاز را قطع کنید)
دومین مسئله که خیلی اهمیت دارد میزان درصد ترکیب گاز و اکسیژن است، در صورتی که اکسیژن کمتر از میزان نیاز برای سوختن گازباشد مشعل با بیشترین بازدهی خود کار نخواهد کرد و در صورتی که میزان اکسیژن بیشتر از حد نیاز باشد بازهم مشعل با بیشترین بازدهی خود کار نخواهد کرد، همچنین هوای موتورخانه را آلوده می کند که باعث سوزش چشم افراد می شود.

3-منبع کوئل دار
این بخش وظیفه انتقال گرمای آب گرم داخل دیگ از طریق کوئل ها (بدون آلوده شدن) به آب مصرفی را دارد.
لازم به ذکر است آبی که داخل دیگ و لوله های شوفاژ در جریان می‌باشد از آب شهری جدا می باشد، چون این آب داخل دیگ و لوله های فولادی سیاه در جریان است آبی آلوده است و قابل مصرف نمی باشد. برای سرویس منبع کوئل دار شما باید هر چند وقت یکبار اتصالات ورودی و خروجی آن را چک کنید که نشتی وجود نداشته باشد و هر چند سال یکبار کوئل آن باید اسید شویی شود، البته بهتر است این بخش را به تکنسین هایی که در این زمینه مهارت دارند بسپارید.

                             

4- پمپ ها
در هر موتورخانه بر اساس ظرفیت و نوع طراحی تعدادی پمپ نصب می گردد و معمولاً یک پمپ سیرکولاتور جهت جریان آب بین فن کوئل ها یا رادیاتورها و دیگ وجود دارد. یک پمپ جهت جریان بین دیگ و منبع کوئل دار جهت گرم کردن آب مصرفی وجود دارد و نیز برای اینکه در فواصل دور از موتورخانه مثلاً طبقه پنجم یک آپارتمان برای استفاده از آبگرم دیگر نیاز نیست مدتی شیر آب گرم را باز نگه دارید که آب گرم از موتورخانه به شیر مصرفی برسد. برای این منظور یک پمپ برگشت آبگرم وجود دارد که آب را در لوله های آب گرم مصرفی ساختمان به جریان درمی‌آورد تا برای گرم شدن آب در طبقات بالا مشکلی وجود نداشته باشد.
این پمپ انواع مختلفی دارند برخی از پمپ ها رتور آبی هستند،یعنی قسمت شفت،رتور و پروانه همه داخل آب می باشند (مانند پمپ های سیرکولاتور گراندفوس) این پمپ ها معمولا عمر بالایی دارند و نیاز به تعمییر و نگه داری خاصی ندارند، فقط در صورتی که صدای غیر عادی از آن ها شنیده شد نسبت به چک کردن آن اقدام نمایید.
نوعی دیگر پمپ، پمپ های واسطه دار می باشند که در این پمپ ها قسمت پمپ از موتور توسط یک واسطه از همه جدا شده،این پمپ ها نیاز به سرویس و روغن کاری مرتب دارند.
بعضی از پمپ ها نیز واسطه ندارند اما نیاز به سرویس و تعویض  بلبرینگ در زمان معین دارند.

5- ترموستات ها
این تجهیزات وظیفه تنظیم دمای آب در سیکل های مختلف را برعهده دارند و در بین آنها ترموستات روی دیگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در صورتی که دما بالا رود و مشعل را خاموش نکند ممکن است باعث ترکیدن دیگ آب گرم شود.پس هر چند وقت یکبار از صحت و سلامت آن ها مطلع شوید.6- منبع انبساط
آب موجود در دیگ، لوله‌ها، رادیاتورها، یا فن کوئل با افزایش دما منبسط شده و افزایش حجم می‌یابند در صورتی که این افزایش حجم کنترل نگردد باعث آسیب به سیستم می‌شود، برای جلوگیری از این آسیب منبع انبساط را به سیستم گرمایشی اضافه میکنند.

منبع انبساط به دو صورت 1- باز و 2-بسته می باشد، منبع بسته باز به کنترل زیادی نیاز ندارد و فقط نیاز است هرچند وقت یکبار فلوتر آن کنترل و در صورت نیاز تعویض گردد، همچنین باید چک شود همیشه داخل آن آب باشد.
اما منبع انبساط بسته نیاز به کنترل بیشتری دارد چون یک مخزن فلزی است که داخل آن یک تیوپ می باشد و در داخل تیوپ آب و بین قسمت بیرون تیوپ و محفظه فلزی هوا یا ازت می باشد.
گاهی این تویوپ پاره یا سوراخ می گردد و حتماً باید تعویض گردد و نیز باید به طور مداوم وجود هوا یا ازت داخل آن کنترل شود.
نحوه کارکرد منبع انبساط بسته:


نکته: منبع انبساط بسته برای بوستر پمپ ها و پمپ های آبرسانی نیز استفاده می شوند،توجه کنید که چک کردن منبع انبساط را برای آن ها هم انجام دهید.

7- شیرآلات و لوله های داخل موتورخانه
سعی کنید به طور مرتب شیرالات و اتصالات موجود در موتورخانه را بررسی کنید و در صورت وجود نشتی های جزئی اقدام به رفع آن نمایید.

8- دودکش
دودکش دیگ را به طور مرتب چک کنید، برای اینکه دی اکسید کربن حاصل از سوختن گاز به راحتی خارج گردد.
همچنین بررسی کنید به موتورخانه به اندازه کافی اکسیژن می رسد چون در صورت کمبود اکسیژن یا خارج نشدن دود تولید مونواکسید کربن می شود و این خود خطرات بزرگی را برای اهالی ساختمان دارد.

**برخی موتورخانه ها دارای چیلر مرکزی و برج خنک کننده نیز می‌باشند که در مطالب بعدی در مورد آنها توضیحاتی را خواهیم داشت.

یک نکته مهم : سعی کنید در موتورخانه یک سنسور تشخیص گاز  NG-CO-CO2یا گاز شهری جهت جلوگیری ازنشت هر یک نصب کنید.
 

توسط : admin | تاریخ : 1397/02/05 | نظرات